דף הבית‏ > ‏

האחר הוא אני

בבית ספר "שילה" ג. אולגה מכירים את השונה

במסגרת הנושא השנתי "האחר הוא אני" למדו ופעלו תלמידי בית הספר "שילה" בניהולה של הגב' מזל הרוש בפעילויות מגוונות וחווייתיות.

 היום נפתח במליאה בית ספרית בה דובר על הנושא, חשיבותו והשלכתו לחיי היום –יום.

פעילות השיא הייתה מרשימה – בה פעלו תלמידי בית הספר בתחנות הפעלה שונות.

בתחנה מוזיקאלית – "קול האחר"  התנסו התלמידים בכלי נגינה בעיניים עצומות , נכנסו לעולמו של כבד הראיה, העיוור והגיעו למסקנה שגם השונה הוא שווה. הביטוי לשונות בין הכלים כמו בין בני האדם  יוצרים הרמוניה אחת.

בתחנה מדעית – התנסו תלמידינו באשליות אופטיות, צפו בתמונות מזוויות ראיה שונות, התמונות המראות היו מבלבלים, כל ילד ראה מראה שונה מחברו והמחשבות היו שונות. דרך כניסה לעולם האשליה גילו "שהאחר הוא אני" ולכולנו נקודות מבט שונות וכולם לגיטימיות.

בתחנת התנועה  התנועעו התלמידים לצלילי זמר ושירה והמחישו תנועות שונות באמצעות שימוש באביזרים כמו חישוקים ובדים צבעוניים בתנועות המביעות את השונות ביניהם. לאחר ההפעלה התקיים דיון קבוצתי בה העלו התלמידים את נקודות השווה והשונה ביניהם.

במוקד הצגה  צפו תלמידינו בהצגה בנושא השונות, תלמידי כיתה ו' בהדרכת המורה וורה העלו הצגה המתעדת את סיפורו של "הפיל שרצה להיות הכי" מאת פאול קור.

בתחנת התפילה והפתגם  למדו תלמידים את נושא השונות, החשיבות שבהכרת השונה והאופן בו אנו צריכים להתנהג כלפי האחר דרך חיבור חלקי פתגמים בנושא "בין אדם לחברו". כל קבוצה חיברה את חלקי הפתגם, הסבירה את תוכנו והכינה פתגמים בכרזות.

כמו כן, למדו קטע תפילה למען החבר, תפילה המחזקת את המיוחד שבו, וכתבו תפילות לחבריהם לכיתה.

במוקד החברותות עם תלמידי  ישיבת גבעת אולגה למדו את נושא השונות והאחדות בהקשר לחנוכה מתוך המקורות היהודיים ולמדו שחיבור האורות המיוחדים לאור גדול יביא בע"ה לבניין בית המקדש.

כמו כן התלמידים צפו בסרט "בחור חדש בא לשכונה" ולמדו את משמעות הפתגם "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך". תלמידי "שילה" הכינו קולאז' שכלל כרזה ובה פתגמים ותמונות של פנים שונות שיצרו יחדיו פסיפס אנושי.

בתחנת טביעת אצבעות למדו התלמידים באופן מוחשי ומופשט את משמעות ההטבעות השונות.

הפעילויות תועדו בתוצרי כתיבה ויצירה מרהיבים.

היום נחתם בדיונים מסכמים כיתתיים בהם העלו התלמידים תובנות, מסקנות ומסרים במעגלי ההקשבה כיתתיים.

בית הספר מאופיין במתן מענה לצרכים האישיים של התלמידים וביחס אישי תוך שימת דגש על כבוד לזולת והערכה לכל אחד. פעילויות אלו ואחרות הינן חלק מהוואי את בית הספר, לפי הקול אחד נותן לחברה ומקבל ממנו.

את היום הנפלא הזה הוביל ביד רמה הצוות החינוכי של בית הספר.

 
במסגרת הנושא השנתי לשנת הלימודים תשע"ד "האחר הוא אני" נערכו בבית ספרנו במשך שבוע פעילויות שונות במהלכן למדו התלמידים אודות השונות בחברה ישראלית, עברו הדרכה על התמודדות אנשים עם צרכים מיוחדים בחיי היום-יום, על נושא שוויון, חתמו על אמנה לקידום חברת מופ"ת והשתתפו בפעילות שיא שנערכה ביום שישי יד חשוון 18.10.13 "שונות וקבלת השונה".
בפעילות שיא "שונות וקבלת השונה" ילדים עסקו בשונות שבין העדות ובתרומתן לחברה ישראלית עכשיוית, תוך הנחיה מקצועית וליוי מוסיקה ,תנועה וקצב נוצרה דינמיקה שסחפה את כל המשתתפים לקחת חלק במתרחש. כל ילד תרם לקבוצתו מכשרונותיו , לא היה אף אחד שלא פעל למען קבוצה.
מאוד נהנו לראות את היכולות המדהימות של הילדים בתכנים שבדרך כלל לא עולים בפעילויות שגרתיות.
חוויה הייתה מיוחדת, מצב רוח מעולה, פשוט מהנה.
Comments