פעילויות חודש כסלו

פעילויות חודש כסלו

את פני חודש כסלו קיבלו תלמידנו בתפילת ראש חודש חגיגית בבית הכנסת השכונתי .כמו כן נערכה פעילות בסימן "ואהבת לרעך כמוך".במהלך חודש כסלו למדו תלמידנו הלכות חנוכה ונערך חידון חנוכה.מסיבות חנוכה נערכו השנה בשלושה מוקדים :בנות תתמ"ד, בנים תתמ"ד ומסלול  ממ"ד במתנ"ס גבעת אולגה. 

הפנינג חנוכה

היום התקיים בבית ספרנו הפנינג חנוכה במהלכו שיחקו התלמידים במשחק " המרוץ לסביבון", פעלו בתחנת ניסויים מדעיים,יצירה,תנועה ועוד. חנוכה שמח לכל בית ישראל!הצגה  "דלתות משמיים"

"ניקנור יוצא למסע כנגד כל הסיכויים.  הוא מאבד את כל רכושו ומגלה כי לפני הכל צריך לפתוח דלתות של תפילה ואמונה". מסר ההצגה "אין דבר העומד בפני הרצון".


חידון בהלכות חנוכה

לקראת חג החנוכה נרתמו ילדי ”שילה“ למשימה באופן בלתי רגיל. התלמידים למדו ושיננו את הלכות חנוכה בביתם, גם בהפסקות אפשר היה להבחין בתלמידנו החרוצים עמלים על לימוד דפי ההלכה. 

היה מדהים ומרגש לראות את השקידה העצומה שלהם על תורתנו הקדושה. התוצאות לא איחרו לבוא, התלמידים  ב"ה הצטיינו במיוחד בחידון , היו לא מעט תלמידים שידעו בעל פה את החומר הנלמד, כאשר הם ענו את התשובה הם ממש ציטטו מתוך דפי המידע!.                           

ברכות לזוכים: סנבטו פנטהון, דביר נווה, שחר, תהל עדני, ים כוכב

הרב יוסי - רב ביה“ס

 

ראש חודש כסלו
בראש חודש כסלו התקיימה תפילה מיוחדת של בנים בבית כנסת שכונתי ,לאחר התפילה התלמידים למדו בחברותא. 
בנות התפללו בבית הספר ולאחר מכן יצאו לפעילות מעניינת בחצר בי הספר.
חודש טוב!!!

תערוכת הסביבונים

סביבון הוא צעצוע המסתובב על צירו ואם תשאלו אספני סביבונים, תקבלו כנראה הגדרה פיוטית הרבה יותר, שהרי סביבון יכול גם להיות מעוצב בדגשים עיצוביים שנכונים לזמן ולמקום מסוימים, ולכן סביבון יכול גם לשקף תרבות בה הוא נוצר. מורה לחנו"ג בבית ספר "שילה" חדרה חני חוטר הפעילה את תלמידי בית הספר בתערוכת הסביבונים הפרטיים שלה שנאספו במשך 15 שנים. היא ספרה שלמרות שסביבון הוא צעצוע של חג חנוכה, את הסביבונים הראשונים החלו לייצר דווקא בהודו. הסביבון המקורי שבו שיחקו ילדים יהודים באירופה של המאה ה-16 היה מורכב מקובייה עם חוד מצד אחד ומקל קטן בצד אחר.

סביבון כזה אפשר לראות בציורו של פיטר ברויגל "משחקי ילדים" משנת 1560.

 הסביבון הפך למנהג של חג רק במאה ה-16,ולא תאמינו - דווקא בגרמניה. 
האותיות נ', ג', ה', ש' , נלקחו מהמילים באידיש : " לא", "מלא", "חצי", "הפסד" והן סימנו את מצבו של השחקן (האם הפסיד, הרוויח או לא). 
אם כן, המנהג לסובב סביבונים לא הגיע מהעת העתיקה, אלא דרך גורלה המפותל של יהדות אירופה.

 חני חוטר הציגה את הסביבונים המיוחדים מהאוסף שלה, ילדים ראו את הסביבון מלחייה, סביבון שנקשר לחוט, סביבון תליון עבודת יד צורף תימני, סביבון מחרס, זכוכית ומעופרת יצוקה, סביבונים בצורת בעלי חיים ,סביבונים משעווה, סביבונים מדעיים, סביבון שורק, סביבון ירושלים עם מעמד ועוד..

 תלמידים מאוד נהנו בתערוכת הסביבונים, שאלו תא חני שאלות רבות והפגינו ידע בהלכות חנוכה.


”שילה“ עם הפנים לקהילה

לקראת חג החנוכה יצאו תלמידי ביה“ס לשמח ולהאיר פניהם לקהילה, לבית הקשיש ולגני הילדים.

תלמידי כיתות ב‘,ד‘,ו‘ הופיעו בפניהם בשירה, במלל, בריקוד והמחזה בנושא השונות וחג חנוכה, התלמידים המחישו את סיפור חנוכה וחשיבות ההכרה בשונות.

מצויידים בסביבון גדול, גדוש בממתקים, שעוצב במיוחד ע“י התלמידה גל תייר מכיתה ה‘, הגיעו בשמחה לגני הילדים וחלקו לילדים ממתקים וברכות לבביות לחג.

השמחה וההתרגשות היתה רבה.  אין ספק שילדינו הצליחו להקרין מאורם הייחודי לכל הסובב אותם.


       

  לקראת חנוכה צפו התלמידים בהצגה ”יואלוס“
 - הילד היהודי מול צבא יוון

ההצגה מספרת את סיפורם של לוחמים קשוחים,, מרכבות ופילים, המוכנים למתקפה על המכבים. הם מתכננים ניצחון מוחץ אך רק ילד אחד יכול להציל את המצב... דרך הסיפור המרתק שנרקם - יואלוס והקהל מגיעים להכרה מחודשת בכוח וביופי שיש במסורת ישראל. התלמידים וההורים נהנו מאוד.

 


Comments