מדור לדור



סבתא יקרה הילה פיאצה.pptx


במסגרת התוכנית "הקשר הרב דורי" התקיימה ביום ראשון 30.03.14  פעילות ייחודית בפארק המדע ובמוזיאון המדע  בטכנודע בגבעת אולגה.

הילדים והסבים הוזמנו לגלות את עולם המדע המופלא באמצעות עשרות מוצגים מרהיבים ומתקנים, המדגימים את מיטב העקרונות הפיסיקליים מחיי היומיום. ילדים פעלו יחד עם סבים והסבתות במתחמים השונים: אנרגיהקול, תעופה, אופטיקה, מכאניקה ועוד  ולמדו יחד סביב מטלות  מגוונות בשטח הפארק והמוזיאון על מנת להבין כיצד לדוגמא, עובר הקול למרחקים,כיצד קרני השמש יכולות להגיע לסירות ,כיצד מתחממים המים בדוד שמש, מהי אנרגיה סולרית, כוח המשיכה ועוד.ילדים עבדו יחד עם סבים וסבתות במגוון תחנות הפעלה מדעיות, הדגמות  וניסויים מהיסטוריית התעופה אל קסמו של חליל פאן, סיפורו של ההד ועוצמתה של השמש.הלמידה הייתה חווייתית ומהנה. היה נעים ומרגש לראות את שיתופי הפעולה בין הלומדים לאוכלוסייה המבוגרת.




.



במסגרת שבוע חמ"ד הנערך בבית ספר "שילה" בחרנו את נושא השבת כנושא מרכזי אשר נסוב במשך כל השבוע. כחתימה לשבוע זה בחרנו לערוך "קבלת שבת כיתתית" באירוח סבים וסבתות בבית הספר. ערכנו ארוחת בוקר משותפת כיאה לשבת עם מיטב המאכלים מהעדות השונות: מופלטות, דאבו, אינג‘רה, לצד גבינות סלטים וקינוחים שונים – כדורי שוקולד , כדורי גבינה ועוגות . פתחנו בדברי תורה לפ“ש . מפי סבה של תהל, מר שמש, שסיפר ולימד אותנו על בנית במשכן לצד חשיבות השבת . המשכנו בסיפורי שמירת שבת כנהוג בעדה האתיופית מפי סבתא של רון ומורן מתוקו וחתמנו בסיפור מרתק על שמירת השבת במרוקו ע"י סבתא של חלי ברכה, שרנו זמירות שבת , ויצאנו הביתה ע“י ”צידה" רוחנית וגשמית כיאה לבית ספרינו, באווירה, בשירה ובסיפור ובשקית ארוזה ובה שירון, נרות, חלה וצ‘ופר לשבת . 
 אפרת גבאי מחנכת כיתה ה.

במסגרת שבוע חמ"ד הנערך בבית ספר "שילה" בחרנו את נושא השבת כנושא מרכזי אשר נסוב במשך כל השבוע. כחתימה לשבוע זה בחרנו לערוך "קבלת שבת כיתתית" באירוח סבים וסבתות בבית הספר. ערכנו ארוחת בוקר משותפת כיאה לשבת עם מיטב המאכלים מהעדות השונות: מופלטות, דאבו, אינג‘רה, לצד גבינות סלטים וקינוחים שונים – כדורי שוקולד , כדורי גבינה ועוגות . פתחנו בדברי תורה לפ“ש .  מפי סבה של תהל, מר שמש, שסיפר ולימד אותנו על בנית במשכן לצד חשיבות השבת . המשכנו בסיפורי שמירת שבת כנהוג בעדה האתיופית מפי סבתא של רון ומורן מתוקו וחתמנו בסיפור מרתק על שמירת השבת במרוקו ע"י סבתא של חלי ברכה, שרנו זמירות שבת , ויצאנו הביתה ע“י ”צידה" רוחנית וגשמית כיאה לבית ספרינו, באווירה, בשירה ובסיפור ובשקית ארוזה ובה שירון, נרות, חלה וצ‘ופר לשבת . 

    






הקשר הרב דורי












המפגש המשותף של הילדים עם הסבים והסבתות היה מאוד מרגש,  הסיפורים של הסבים והסבתות היו מעניינים מאוד וחשפו בפנינו מציאות אחרת שאיננה עוד, ושהילדים אינם מכירים.  בין כל מטלות היום-יום ניתנה לנו הזדמנות מיוחדת לחוויה מעשירה ורגע קט של שיתוף בין עולמות הילדים לזה של הסבים והסבתות, יש לזה ערך מיוחד .                                     

יישר כח, אושרת עדני אמא של שקד עדני כיתה ג'


         



סבתא שלי הודיה פיאצה.pptx


תלמידי "שילה" והסבים  בבית התפוצות

בית התפוצות והמשרד לאזרחים ותיקים, בשיתוף משרד החינוך הזמינו את תלמידי בית ספר "שילה" גבעת אולגה חדרה בליווי הסבים והסבתות הלוקחים חלק בתוכנית "הקשר הרב דורי" לבקר במוזיאון "בית התפוצות".


100 תלמידים ,סביםוסבתות אשר משתתפים בתוכנית "הקשר הרב דורי" שנועדה לייצר דיאלוג בין-דורי, השם דגש על חיזוק תחושת השייכות ועל חשיפה לסיפורו של לעם היהודי ביקרו במוזיאון.

פעילות החלה בסדנא "הילד הזה הוא אני"  - סדנא המאפשרת שיח בין-דורי  סביב סיפורם של התלמידים והמבוגרים. שירים ותמונות ילדות ממאגרי בית התפוצות אפשרו למבוגר ולילד לשוחח על זיכרונות הילדות, המקום, הבית, החברים והתקופה. ילדים גילו דברים חדשים שלא ידעו על דור הסבים והסבתות ,כל אחד הביא סיפורים בעולמו האישי ולרוב כשהמבוגרים התחילו לספר פניהם קרנו מרוב אושר והילדים ישבו בשקט מחויכים ונפעמים.
אחרי הסדנא המשיכו התלמידים ל"מסע רב דורי בעקבות הסיפור היהודי" -  סיור חווייתי בתצוגת הקבע, המפגיש את התלמידים עם סיפורים ודמויות המספרות את סיפורו המופלא והייחודי של העם היהודי.  במהלך הסיור פגשו המבקרים את דונה גרציה שספרה לתלמידים על חייה ועל חיים של אנוסי ספרד.
משם המשיכו התלמידים יחד עם הסבים והסבות ל"תמונה רב דורית" - סדנת יצירה משותפת של הוותיק והתלמיד, בה יצרו מסגרת מיוחדת לתמונה, ברכה עם הקדשה- מזכרת ייחודית מהחוויה הלימודית המשותפת.

סיור היה חוויתי,מעניין הן לדור הצעיר והן לדור הצעיר יותר,כולם למדו ,תרמו ונתרמו גם יחד.

תוכנית "הקשר הרב דורי" מקנה לתלמידים  ולאזרחים  הוותיקים חוויה חינוכית ערכית המאפשרת דיאלוג שממגר דעות קדומות ביחס לזקנה, ומגביר את המודעות המשפחתית והקהילתית של הדור הצעיר לאזרחים הוותיקים .

באמצעות המפגשים שנערכו במהלך שנת הלימודים זו בכיתה, בטכנודע , בבית הקשיש, במוזיאון בית התפוצות והלמידה המשותפת, מתאפשרת חוויה חינוכית מפרה והדדית ונוצר גשר רב-דורי ייחודי בין התלמיד למבוגר. המבוגר מגלה את הכוחות הפנימיים של הנכד, והתלמיד נחשף לסיפורו של סבא, לערכיו ולמורשתו. ביחד הם מתעדים באמצעים טכנולוגיים פרק בסיפורו המרתק של העם היהודי. תלמידי בית ספר "שילה" ,סבים וסבתות מזמינים אתכם לבקר באתר של בית התפוצות ולהיחשף לסיפורים האישיים המלווים בתמונות שהם פרסמו באתר.תיעוד העולם היהודי זה באמצעות סיפורים אישיים ומשפחתיים והזנתם למאגרי המידע באתר "הקשר הרב דורי" בבית התפוצות מחזק ערכים חינוכיים מובילים באקלים בית הספר כמו סובלנות, הקשבה, ערכי התנדבות, נתינה ותרומה לזולת ולקהילה.






Comments